capping machines
Providing you the best range of automatic ropp cap sealing machine with effective & timely delivery.
Automatic Ropp Cap Sealing Machine
Approx. Price: Rs 1,80,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 30BPM |
| Driven Type | Electric |
| Brand | SIEMAC |
| Voltage | 220VAC Single Phase |
| Model Name/Number | AROPC02 |
| Material | SS304 |
| Cap Size | 20mm to 100mm |
| Cap Diameter | 20mm to 100mm |
| Direction Of Movement | Left to Right |
| No. Of Heads | 1Head |
| Weight | 250KG |
| Motor | 1HP |
| Bottle Length | 50ml to 1000ml |
| Phase | 220 VAC Single Phase |
| Output Per Hour | 2000 BPH |
| Speed | 30 BPM |
| Country of Origin | Made in India |
Automatic Bottle Capping Machine Perform Capping Operation on Round, Square, Hex Plastic and Glass Bottles. The machine is suitable for ROPP type Aluminium Bottle Capping. This machine is in high demand in the pharmaceutical and food industries. Latest design for user-friendly systems and Smooth operations Features: [1] SS 304 Control Panel [2] VFD for Speed Controlling [3] No Bottle No Capping [4] Adjustable Sealing Pressure [5] Adjustable Height for Different Bottle Capping Technical specification: (1) Automation grade: Automatic ROPP Capping Machine (2) No of head: 1 Head (3) Pressing: Pneumatic Based (4) Speed: up to 30 BPM (5) Voltage: 220 VAC Single phase (6) Air consumption: 2 CFM (7) Power Consumption: 1 Kilo-watt (8) Fabrication: Fully SS304 Quantity: 1 Piece ROPP Capping Machine Automatic ROPP Capping Machine Automatic Capping Machine Automatic Pressing Machine Automatic Pneumatic Pressing Machine Automatic Syrup Bottle ROPP Machine Syrup Bottle ROPP Capping Machine Automatic Pressing with ROPP Capping Machine Established in the year 2008, Siemac Engineers is a prominent Manufacturer and Supplier of Bottle Pressing and ROPP Capping Machines. We understand the importance of quality and provide highly sustainable products which are precisely developed under the supervision of experts. Our infrastructure is modern and our transparent business policies help us to provide our products for various market needs. With our vast marketing network and optimum production, we are able to stand as the first choice of our clients and supply superlative products at the leading market price range Siemac Engineers
Additional Information:
- Item Code: AROPC02
- Production Capacity: 30BPM
- Delivery Time: 15Days