Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Automation Grade | Manual |
| Brand | SIEMAC |
| Usage/Application | Manual Crown Capping Machine |
| Model Name/Number | SEMC01 |
| Capacity | 10BPM |
| Cap Size | As per your Samples |
| Country of Origin | Made in India |
The Manual Crown Capping Machine is one of the most user-friendly systems for Glass Bottle Capping. The machine is Hand Lever based.
Salient Feature:
1. Easy to Operating Machine.
2. Easy to Up down Assembly for Different Size of Bottle for Capping
3. Machines are easily accessible.
4. Machine is Hand Lever based.
5. No Power Supply and Air Compressor Required.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Capacity | Up to 12 BPM |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Material | SS |
| Brand | Siemac |
| Model Name/Number | SECC03 |
| Usage/Application | Glass Bottle Crown Capping |
| Weight | 15 KG Approx. |
| Driven Type | Pneumatic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 VAC Single Phase |
| Phase | 220 VAC Single Phase |
| Power | 50 Watt |
| Cap Size | As per your Samples |
| Production Capacity | 12 BPM |
| Machine Dimensions | 300 L x 300 W x 400 H |
| Air Pressure | 4CFM at 6 Bar |
| Container Size | As per your Samples |
| Capping Speed | 12 BPM |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50-60 Hz |
Salient Feature:
1. Easy to Operating Machine.
2. Easy to Up down Assembly for Different Size of Bottle for Capping
3. Machines are easily accessible with Foot Switch.
4. Machine is Pneumatic based
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | SIEMAC |
| Model Name/Number | SECC02 |
| Usage/Application | Glass Bottle Crown Capping |
| Material | SS304 |
| Weight | 15 Kg Approx |
| Driven Type | Pneumatic |
| Voltage | 220 VAC |
| Phase | Single Phase |
| Cap Size | As Per Sample |
| Power | 50 WATT |
| Machine Dimensions | 300 L x 300 W x 400 H |
| Number Of Heads | Single Head |
| Air Pressure | 4 CFM at 6 BAR |
| Container Size | As Per Sample |
| Capping Speed | 12 BPM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Model Name/Number | SIEMAC SS304 |
| Usage/Application | Crown Capping |
| Material | MS |
| Motor Power | 8 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 2 Phase |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Production Capacity | 1000 BPH |
| Model Name/Number | SACC01 |
| Usage/Application | Crown Capping |
| Capacity | 15BPM |
| Material | SS304 |
| Weight | 25-30 KG |
| Driven Type | Electric |
| Phase | 220 VAC Single Phase |
| Cap Size | Standard Size |
| Machine Dimensions | 300mm L x 300mm W x 600mm H |
| Voltage | 220VAC |
| Electrical Supply | Single Phase |
| Air Pressure | 3CFM 6-8 Bar |
| Minimum order quantity | 01 |
| Capping Speed | 15BPM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Production Capacity | 2000 BPH |
| Model Name/Number | SACC04 |
| Usage/Application | Glass Bottle Crown Capping |
| Capacity | 20 BPM |
| Material | SS304 |
| Weight | 30Kg Approx |
| Driven Type | Pneumatic with Electric |
| Phase | 220 VAC Single Phase |
| Cap Size | Standard Size |
| Power | 100Watt |
| Machine Dimensions | 300mm (W) x 300mm (L) x 600mm (H) |
| Number Of Heads | 2 Head |
| Air Pressure | 4CFM 6-8Bar |
| Torque Tightening Accuracy | 100% |
| Minimum order quantity | 01 |
| Container Size | 50ml to 1000ml Bottle |
| Capping Speed | 20 BPM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Number |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Production Capacity | 1000 BPH |
| Model Name/Number | SACC03 |
| Usage/Application | Glass Bottle Crown Capping |
| Capacity | 10-12 BPM |
| Material | SS304/SS316 |
| Weight | 25Kg Approx |
| Driven Type | Electric with Pneumatic based |
| Phase | 220VAC Single Phase |
| Cap Size | Standard Size |
| Machine Dimensions | 250mm (W) x 250mm (L) x 600mm (H) |
| Voltage | 220VAC Single Phase |
| Number Of Heads | Single Head |
| Air Pressure | 3CFM at 6-8 Bar |
| Change parts required | No |
| Torque Tightening Accuracy | 100% |
| Minimum order quantity | 01 Nos |
| Container Size | 50ml to 1000ml |
| Capping Speed | 10-12 BPM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: