Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Nos |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 10-16 BPM |
| Model Name/Number | SELF01 |
| Warranty | 1 year |
| Driven Type | Electric |
| Body Material | SS304/SS316 |
| Voltage | 220 VAC Single Phase |
| Fill Size | 50ml to 1000ml |
| Power | 1KW |
| Oils handled | All Types of Lubricant Oil |
| Weight | 100KG Approx |
| Nozzle Type | Shutoff Nozzle |
| Machine Dimensions | 750 W x 750 L x 1200 H ( all sizes in MM ) |
| Grade | SS304/SS316 |
| Display | HMI Display |
| Air Pressure | 4CFM at 6Bar |
| Filling Speed | 10-16 BPM |
| Number Of Phases | Single Phases |
| Filling Accuracy | +- 0.5 to 1 % Depends on Products Viscosity |
| Filling Range | 50ml to 1000ml |
| Filling Head | 2Head |
| Brand | SIEMAC |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the manufacturer and Supplier of a wide range of Semi Automatic Lubricant Products Filling Machine.
This Semi automatic lubricant filling machine is digital syringe based, Pneumatic diving and shut-off for better filling without foam, Machine is PLC based latest design for user-friendly operations.
This is a Semi Automatic Filling 2 nozzle digital control machine suitable for filling all free flowing liquids like Engine Oil, Gear Oil, Sanitizer, rose water, liquid soap ,mosquito repellant filling. Filling range can be digitally adjusted HMI Function button.
Standard Features:
Additional Information: