Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Capacity | 1000 BPH |
| Production Capacity | 20 Bottles/Min |
| Packaging Material | Beverages |
| Material | SS304/SS316 |
| Brand | SIEMAC |
| Usage/Application | Ring Pull Capping |
| Weight | 40 Kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 |
| Cap Size | Standard Size |
| Machine Dimensions | 350mm (W) x 300mm (L) x 650mm (H) |
| Electrical Supply | 220 VAC Single Phase |
| Air Pressure | 3CFM 6-8Bar |
| Torque Tightening Accuracy | 100 % |
| Minimum order quantity | 01 Nos |
| Container Size | As per your Size |
| Capping Speed | 1000 BPH |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Capacity | 10 BPM |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Brand | SIEMAC |
| Model Name/Number | SERP01 |
| Usage/Application | Ring Pull Capping for Glass Bottle |
| Weight | 16KG |
| Automation Grade | Manual |
| Cap Size | As per your Samples |
| Machine Dimensions | 200 W x 200 L x 500 H ( all sizes in mm ) |
| Torque Tightening Accuracy | 100% |
| Minimum order quantity | 01 Nos |
| Container Size | As per your Samples |
| Capping Speed | 10 BPM |
| Country of Origin | Made in India |
The Manual Ring pull Capping Machine is one of the most user friendly systems for Glass Bottle Ring Pull Capping.
Salient Feature
1. Easy to Operating Machine.
2. Easy to Up down Assembly for Different Size of Bottle for Ring Pull Capping.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Material | SS304 |
| Change parts required | No |
| Usage/Application | Semi Automatic Ring Pull Capping Machine |
| Bottle Diameter | 50ml to 5ltr |
| Weight | 25 Kg |
| Overall Dimension | 400mm (H) x 300mm (W) x 250mm (L) |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 VAC Single Phase |
| Cap Size | 50ml to 1ltr bottle Cap |
| Number Of Heads | Single Head |
| Electrical Supply | 220VAC Single Phase |
| Air Pressure | 2CFM 8Bar |
| Minimum order quantity | 01 Nos |
| Capping Speed | upto 10BPM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: