Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | SE02 SLF |
| Packaging Type | Wooden Packaging |
| Power Consumption | 0.5 KW |
| Driven Type | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 VAC |
| Size/Dimension | 400 L x 600 W x 1500 H |
| Weight | 70 kg Approx |
| Nozzle Type | Normal or Shut-off Nozzle |
| Brand | SIEMAC |
| Display | 2 Line Monochrome type |
| Air Pressure | 6 BAR |
| Filling Speed | Up to 10-12 BPM |
| Accuracy | 1 ml |
| Filling Range | 50 ml - 1000 ml |
| Filling Head | 2 Head |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the manufacturer and Supplier of a wide range of Semi Automatic Liquid Filling Machine.
This Semi automatic liquid filling machine is digital syringe based, Pneumatic diving and shut-off for better filling without foam, Machine is PLC based latest design for user-friendly operations.
This is a Semi Automatic Filling 2&4 nozzle digital control liquid filling machine suitable for filling all free flowing liquids like milk, water, rose, liquid soap ,mosquito repellant filling. Filling range can be digitally adjusted HMI Function button.
Standard Features:
Auto and Manual Mode
Easy to Bottle Placing
High performance
Highly efficient
Low maintenance
Stainless Steel Body
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Model Name/Number | 2 Head |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Power | 6 HP |
| Usage/Application | Head Sanitizer Liquid Filling |
| Country of Origin | Made in India |
Semi-Automatic Oil filling machine is digital syringe-based, Pneumatic diving for better filling without foam and Shut-off nozzle for zero dripping, latest design for user-friendly operations.
Features: [1] PLC cum HMI based control panel [2] Volume setting through HMI [3] VFD for Speed Controlling
Technical Specification:- Machine Type: Semi-Automatic Oil Filling Machine No of head: 2 Head (50ml -1000ml) Production Capacity: Up To 8-10 BPM (Bottle per Minute) Bottle Type: Plastic, HDPE, Glass, Pet Bottles Usage/Application: Oil Filling in Bottles Automation Grade: Semi-Automatic Compressed Air: 4 CFM Driven Type: Single Phase 220 VAC Frequency: 50/60 Hz Power: 6Amp. Max Fabrication: Fully SS304 Minimum Order Quantity: 1 Piece
Semi-Automatic Lubricant Filling Machine Lube Oil Filling Machine Lubricant Oil Filling Machine Engine Oil Filling Machine Gear Oil Filing Machine Motor Oil Filling Machine
Established in the year 2008, Siemac Engineers. is a prominent Manufacturer and Supplier of Lube Oil Filling Machine. We understand the importance of quality and provide highly sustainable products which are precisely developed under the supervision of experts. Our infrastructure is modern and our transparent business policies help us to provide our products for various market needs. With our vast marketing network and optimum production, we are able to stand as the first choice of our clients and supply superlative products at the leading market price range
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 PIECE |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Filling Range | 50 ml - 1000 ml |
| Usage/Application | Industrial |
| Driven Type | Electric |
| Model Name/Number | SE04 SLF |
| Power Consumption | 0.5 kw |
| Packaging Type | Wooden Packaging |
| Filling Head | Four |
| Material | SS 304 / SS 316 |
| Dimension | 500 L x 600 W x 1500 H |
| Brand | SIEMAC |
| Voltage | 220 VAC |
| Weight | Approx 90 kg |
| Air Pressure | 6 Bar |
| Filling Accuracy | 1 ml |
| Phase | Single Phase |
| Speed | up to 20 BPM |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the manufacturer and Supplier of a wide range of Semi Automatic Liquid Filling Machine.
This Semi automatic liquid filling machine is digital syringe based, Pneumatic diving and shut-off for better filling without foam, Machine is PLC based latest design for user-friendly operations.
This is a Semi Automatic Filling 4 nozzle digital control liquid filling machine suitable for filling all free flowing liquids like milk, Juice, Edible Oil, Engine Oil, Gear Oil, Sanitizer, rose water, liquid soap ,mosquito repellant filling. Filling range can be digitally adjusted HMI Function button.
Standard Features:
Additional Information: