Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Capacity | 28 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Capacity | 28 Bottle/Min |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | SEAPF01 |
| Driven Type | Electric |
| Filling Range | 50ml to 1000ml |
| Material | Stainless Steel |
| Power Consumption | 0.5HP |
| Packaging Type | Pesticide Bottle Packaging |
| Filling Head | 2,4,6,8 Head Available |
| Dimension | 2500 L x 900 W x 1200 H (all sizes in mm) |
| Bottle Size | 50ml to 100ml Bottles |
| Power | Single |
| Voltage | 220 VAC Single Phase |
| Weight | 500KG Approx. |
| Air Pressure | 4CFM at 6Bar |
| Filling Accuracy | 0.5 - 1% Depends on your Product Viscocity |
| Machine Dimensions | 2500 L x 900 W x 1200 H (all sizes in mm) |
| Brand | SIEMAC |
| Material Grade | SS304/SS316 |
| Packaging Speed | 28 BPM |
| Phase | Single Phase |
| Speed | 28 BPM |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Country of Origin | Made in India |
The Fully Automatic Bottle Filling and Capping Machine is one of the most user-friendly systems for Pesticide Filling. The machine is based on Geared Motor Based volumetric bottle filling systems. The Machine incorporates PLC & HMI based controlling system which is very user-friendly controlling system. In machine required filling volume can be altered Through HMI on fingertips without any adjustment or change parts.
STANDARD FEATURES: 1. Volumetric Type filler for filling of Pesticide products.
2. Easy operator interface access to every filler function including, Volume system control, and diving nozzle function.
3. Volume Can Adjust Through HMI Very Easily.
4. Automatic container with in feed and discharge on conveyor Offline.
5. Machines are easily accessible with start button.
6. Line management control systems including no container-no fill sensors.
7. Bottle Counter in HMI
Additional Information:
- Item Code: SEAPF01
- Production Capacity: 28 BPM
- Delivery Time: 30 Working Days
- Packaging Details: The Fully Automatic Bottle Filling and Capping Machine is one of the most user-friendly systems for Pesticide Filling. The machine is based on Geared Motor Based volumetric bottle filling systems. The Machine incorporates PLC & HMI based controlling system which is very user-friendly controlling system. In machine required filling volume can be altered Through HMI on fingertips without any adjustment or change parts.
STANDARD FEATURES:
1. Volumetric Type filler for filling of Pesticide products.
2. Easy operator interface access to every filler function including, Volume system control, and diving nozzle function.
3. Volume Can Adjust Through HMI Very Easily.
4. Automatic container with in feed and discharge on conveyor Offline.
5. Machines are easily accessible with start button.
6. Line management control systems including no container-no fill sensors.
7. Bottle Counter in HMI