Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 30 BPM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Type | Single Side Labeling |
| Application | Bottle Labelling |
| Bottle Type | Round Bottle |
| Capacity | 20 m/min |
| Gap Between Two Labels | 3mm |
| Material | MS/SS |
| Usage/Application | Sticker Labelling with Batch Code Printing |
| Programmable Logic Controller ( PLC ) | PLC |
| HMI Touch Screen | Keypad |
| Brand | Siemac |
| Voltage | 240 V |
| Air Pressure | 1.5cfm |
| Frequency | 50 Hz |
| Electrical Load | 0.5HP |
| Country of Origin | Made in India |
This Sticker Labeling Machine for Glass, HDPE, Plastic Round bottle Roll Form sticker Labelling, The machine is manufactured in compliance with the latest market demands. This machine is Semi Automatic, perfect for labelling on Round bottles. We Offered the best prices.This Roll form Round Bottle Sticker Labeling machine has been designed to as per customer need we use maximum features that have made it more productive and convenient than other machines. Roll form Glass Bottle Sticker Labelling Machine, Engine Oil Bottle Sticker Labelling Machine Coconut Oil Bottle Stickering Machine, Hand Sanitizer Labelling machine, HDPE/Pet Bottle Sticker Labelling Machine, Liquid Bottle Sticker Labelling Machine Ghee Bottle Sticker Labelling Machine, Glass Bottle Sticker Labelling Machine, Sticker Labelling machine, Milk bottle Sticker Labelling Machine, Ink Bottle Sticker Labelling Machine
Technical Specification:- Sticker Label
Type: Roll form
sticker Capacity: Up To 12-15BPM
Bottle Type: Round Bottle
Usage/Application: Sticker Labelling
Automation Grade: Semi Automatic
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Bottle type: HDPE bottle, Plastic bottle, Aluminium round bottle, Round bottle, Glass bottle, pet Jar, ghee Jar, Peanut butter Jar, metal tin, jam bottle, pickle bottle, source bottle, cavity bottle, PVC bottle, syrup bottle, pesticides bottle and all type of bottles.
Established in the year 2008, Siemac Engineers. is a prominent Manufacturer and Supplier of Bottle Labeling machines. We understand the importance of quality and provide highly sustainable products which are precisely developed under the supervision of experts. Our infrastructure is modern and our transparent business policies help us to provide our products for various market needs. With our vast marketing network and optimum production, we are able to stand as the first choice of our clients and supply superlative products at the leading market price range.
Additional Information:
- Delivery Time: 10-15 Days