Screw Capping Machines
Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer screw capping machine, automatic single head screw capping machine, semi automatic screw capping machine, mini screw capping machine and automatic screw capping machine.
Approx. Price: Rs 1,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Capacity | Up to 30 BPM |
| No Of Head | Single |
| Material | SS |
| Brand | Siemac |
| Usage/Application | Bottle Capping |
| Automation Grade | Automatic |
.
Siemac Engineers is a prominent
Manufacturer and Supplier of
Bottle filling Capping and Labeling Machine.We understand the importance of quality and provide highly sustainable products which are precisely developed under the supervision of experts.
Additional Information:
Automatic Single Head Screw Capping Machine
Approx. Price: Rs 2,75,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Capacity | Up to 50 Bottle/Min |
| Brand | Siemac |
| Model | SHS01 |
| Automation Grade | Automatic |
| Cap Size (Millimetre) | 22 -53 mm |
| Machine Dimensions | 2000 mm (L) x 900 mm (W) 1500 mm (H) |
| Power (Kilowatt) | 1.5 kw |
Features:
- Vibratory type or Elevator Feeder depending on the type of cap.
- Torque type anti lock magnetic chuck with adjustable
- Easy setting for rapid change over
- All contact parts are made of stainless steel
- Low noise level.
- Single motor synchronizes conveyor, star wheel & Capping Head.
Additional Information:
Semi Automatic Screw Capping Machine
Approx. Price: Rs 30,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Screw Capping |
| Material | SS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Treatment | Powder Coated |
Siemac Engineers is a prominent
Manufacturer and Supplier of
Bottle filling Capping and Labeling Machine.We understand the importance of quality and provide highly sustainable products which are precisely developed under the supervision of experts.
Mini Screw Capping Machine
Approx. Price: Rs 20,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Capacity | Up to 10 BPM |
| No Of Head | Single Head |
| Material | MS |
| Brand | Siemac |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Machine Dimensions | 250 mm (W) x 350 mm (L) |
We offer Mini Screw Capping Machine.
Additional Information:
Automatic Screw Capping Machine
Approx. Price: Rs 1,85,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| No Of Head | Single |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Capacity | upto 30BPM |
| Model Name/Number | ASCM02 |
| Usage/Application | Automatic Screw Capping Machine |
| Material | SS304 |
| Bottle Capping Range | 50ml to 1000ml |
| Weight | 200 KG Approx. |
| Automation Grade | Automatic |
| Output per Hour | 30BPM |
| Voltage | 220 VAC Single Phase |
| Variable Frequency Drive | yes |
| Cap Size | 20 to 100 mm OD |
| Brand | SIEMAC |
| Machine Dimensions | 900 W x 2500 L x 1500 H ( all sizes in mm ) |
| Number Of Heads | Single |
| Star Wheel Assly | yes |
| Electrical Supply | 220 VAC Single Phase |
| Torque Tightening Accuracy | 100% |
| Minimum order quantity | 01 Nos |
| Container Size | upto 1KG |
| Capping Speed | 30 BPM |
| Country of Origin | Made in India |
Automatic Bottle Screw Capping with Pneumatic Inner Pressing Machine Perform Round, Square, Hex on HDPE, Plastic and Glass Bottles. This machine is in high demand in the Packaging industry. Latest design for user-friendly systems and Smooth operations Features: [1] SS 304 Control Panel [2] VFD for Speed Controlling [3] No Bottle No Plugging, No Capping [4] Adjustable Torque Setting [5] Adjustable Height for Different Bottle Capping [6] Pneumatic based Inner Pressing Technical specification: (1) Automation grade: Automatic Screw Capping with Pneumatic based Inner Pressing Machine (2) No of head: 1 Head (3) Inner Pressing: Pneumatic Based (4) Speed: up to 30 BPM (5) Voltage: 220 VAC Single phase (6) Air consumption: 1 CFM (7) Power Consumption: 1 Kilo-watt (8) Fabrication: Fully SS304 Quantity: 1 Piece Automatic Screw Capping Machine Screw Capping Machine Automatic Inner Pressing Machine Automatic Pneumatic Pressing Machine Automatic HDPE Bottle Screw Capping Machine HDPE Bottle Inner Pressing Machine Automatic Inner Pressing with Screw Capping Machine Established in the year 2008, Siemac Engineers is a prominent Manufacturer and Supplier of Bottle Inner Pressing and Screw Capping Machines. We understand the importance of quality and provide highly sustainable products which are precisely developed under the supervision of experts. Our infrastructure is modern and our transparent business policies help us to provide our products for various market needs. With our vast marketing network and optimum production, we are able to stand as the first choice of our clients and supply superlative products at the leading market price range Siemac Engineers
Additional Information:
- Item Code: ASCM02
- Production Capacity: 30 BPM
- Delivery Time: 15 Days
Automatic Screw Capping Machine
Approx. Price: Rs 1,90,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| No Of Head | Automatic |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Capacity | upto 40BPM |
| Model Name/Number | ASCM01 |
| Usage/Application | Automatic Screw Capping Machine |
| Material | SS304 |
| Bottle Capping Range | 50ml to 1000ml |
| Weight | 150 KG Approx. |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 VAC Single Phase |
| Output per Hour | 30BPM |
| Cap Size | As per your Samples |
| Variable Frequency Drive | yes |
| Machine Dimensions | 900 W x 1000 L x 1500 H ( all sizes in mm ) |
| Brand | SIEMAC |
| Electrical Supply | 220 VAC Single Phase |
| Torque Tightening Accuracy | 100% |
| Minimum order quantity | 01 Nos |
| Container Size | As per your Samples |
| Capping Speed | 30 BPM |
| Country of Origin | Made in India |
Automatic Bottle Screw Capping with Pneumatic Inner Pressing Machine Perform Round, Square, Hex on HDPE, Plastic and Glass Bottles. This machine is in high demand in the Packaging industry. Latest design for user-friendly systems and Smooth operations Features: [1] SS 304 Control Panel [2] VFD for Speed Controlling [3] No Bottle No Plugging, No Capping [4] Adjustable Torque Setting [5] Adjustable Height for Different Bottle Capping [6] Pneumatic based Inner PressingTechnical specification: (1) Automation grade: Automatic Screw Capping with Pneumatic based Inner Pressing Machine (2) No of head: 1 Head (3) Inner Pressing: Pneumatic Based (4) Speed: up to 30 BPM (5) Voltage: 220 VAC Single phase (6) Air consumption: 1 CFM (7) Power Consumption: 1 Kilo-watt (8) Fabrication: Fully SS304 Quantity: 1 Piece Automatic Screw Capping Machine Screw Capping Machine Automatic Inner Pressing Machine Automatic Pneumatic Pressing Machine Automatic HDPE Bottle Screw Capping Machine HDPE Bottle Inner Pressing Machine Automatic Inner Pressing with Screw Capping MachineEstablished in the year 2008, Siemac Engineers is a prominent Manufacturer and Supplier of Bottle Inner Pressing and Screw Capping Machines. We understand the importance of quality and provide highly sustainable products which are precisely developed under the supervision of experts. Our infrastructure is modern and our transparent business policies help us to provide our products for various market needs. With our vast marketing network and optimum production, we are able to stand as the first choice of our clients and supply superlative products at the leading market price range
Additional Information:
- Item Code: ASCM01
- Production Capacity: 30 BPM
- Delivery Time: 14 Days