Induction Cap Sealing Machine
Leading Manufacturer of induction sealing machine from Mumbai.
Induction Sealing Machine
Approx. Price: Rs 45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Model Name/Number | SEIS01 |
| Voltage | 220VAC Single Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 1Kw |
| Conveyor Size | 800mm Length |
| Weight | 45 Kg Approx |
| Sealing Diameter | 20mm to 150mm |
| Cap Size | 20mm to 150mm |
| Sealing Speed | Upto 60BPM |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Siemac |
| Warranty | 1Year |
| Is It Portable | Non Portable |
This Automatic Induction Wad Sealing Machine is latest design for user-friendly operations. Automatic Induction wad Sealing Machine Automatic Induction Sealing Machine Pesticide Bottle Induction Sealing Machine HDPE Bottle Induction wad Sealing Machine Fertilizer Bottle Induction Sealing Machine Fertilizer Bottle wad Sealing Machine Agro Chemical Bottle Induction wad Sealing Machine Agro Chemical Bottle Induction Sealing Machine Continues Induction wad Sealing Machine Technical specification: (1) Automation Grade: Fully automatic (2) Speed: up to 60 BPM (5) Voltage: 220 VAC Single phase Power Consumption: 2 Kilo-watt (8) Fabrication: SS304 Quantity: 1 Piece Established in the year 2008, Siemac Engineers. is a prominent Supplier of Automatic Induction Sealing Machine. We understand the importance of quality and provide highly sustainable products which are precisely developed under the supervision of experts. Our infrastructure is modern and our transparent business policies help us to provide our products for various market needs. With our vast marketing network and optimum production, we are able to stand as the first choice of our clients and supply superlative products at the leading market price range Siemac Engineers Gala no- 3 & 4 Ram Rahim Udyog Nagar Dargah Cross Road Sonapur
Additional Information:
- Item Code: SEIS01
- Production Capacity: upto 60BPM
- Delivery Time: 5Days