Product Details:
| Capacity | Up to 30 BPM |
| Material | Aluminium and MS Powder With SS Covering |
| Brand | Siemac |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automation grade | Semi-Automatic |
Additional Information:
Product Details:
| Usage/Application | For Bottle Sticker Labeling |
| Capacity | Up to 10 BPM |
| Material | Aluminium and MS Powder Coated with SS Covering |
| Brand | Siemac |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Automation grade | Semi-Automatic |
We are manufacture of Semi Automatic Bottle Labeling Machine for round and flat bottle. The machine is manufactured in compliance with the latest market demands. This machine is Semi Automatic, perfect for labeling round shaped plastic and glass bottles. We Offered best prices, the Semi Automatic Bottle Labeling Machine is best known for high labeling speed and high precision.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Bottle Type | Round |
| Speed | up to 20 BPM |
| Model Name/Number | SE-RB04 |
| Compressed Air | 2 LPM |
| Material | SS304 and MS with powder coated |
| Brand | SIEMAC |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Sticker Labeling |
We are manufacture of Semi Automatic Bottle Labeling Machine for round and flat bottle. The machine is manufactured in compliance with the latest market demands. This machine is Semi Automatic, perfect for labeling round shaped plastic and glass bottles. We Offered best prices, the Semi Automatic Bottle Labeling Machine is best known for high labeling speed and high precision.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Speed | Up to 30BPM |
| Bottle Type | Round |
| Gap between two labels | 3MM |
| Surface Finish | SS |
| Capacity | 30BPM |
| Material | SS |
| Voltage | 220 |
| Phase | 1 PHASE |
| Frequency | 50HZ |
| Air Pressure | 2CFM |
| Electrical Load | 0.5HP |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: